Alkolün Yasak Olduğu Şehirler

Aşağa gitmek

Alkolün Yasak Olduğu Şehirler

Mesaj tarafından Renovatio Bir Çarş. Ağus. 05, 2009 8:31 am

Cnn Türk ekranlarından yayımlanan "Lezzet durakları"nın sunucusu yazar Mehmet Yaşin, Türkiye'deki örtülü içki yasağı bulunan illeri anlattı. Türkiye'yi karış karış dolaştı, gittiği yerlerin yemeklerini tanıttı, tatil yerlerini anlattı. Yaşin, aynı zamanda Hürriyet gazetesinde ve bir çok dergide yazılar kaleme alıyor.

Mehmet Yaşin'e birçok ilde tartışma konusu haline gelen "alkol yasağı"nı dile getirdi ve işte kendi ağzından anlattıkları:


Kayseri
İçki içebilmek için Erciyes dağının tepesine tırmanmanız lazım. Kentte beş yıldızları otellerin dışında hiçbir yerde, içki içebileceğiniz,yemek yiyebileceğiniz bir yer yok.

Urfa
Urfa'da otellerde dahi yok. Urfa tamamen alkolden temizlenmiş vaziyette.

Konya
Konya'da yine şehrin epey uzağında, bir dağ başında baskılara maruz kalan bir gazetecinin açtığı bir meyhane var. Eğer bugüne kadar kapatmadıysa, bir tek orada içiliyor.

Erzurum
Tabiî ki Erzurum da alkolden, içkiden temizlenmiş bir kent. Eğer içmeyi istiyorsanız, sadece kayak otellerinde içmek durumundasınız.

Rize
Rize'de de hiçbir yerde içme olanağı bulamıyorsunuz.

Trabzon
Trabzon biraz daha şanslı bu konuda.

Balıkesir
Balıkesir de bile giderek içkili lokanta sayısı azalıyor. 50 yıldan beri hizmet veren meşhur Fenekeli Lokantası, baskılar yüzünden sanıyorum kısa bir süre sonra kapısına kilit vuracak. Baskıda şöyle oluyor; Oraya giden iki yol, her akşam trafik polisleri tarafından kesiliyor. Lokantadan çıkanlar, alkol muayenesine tabi tutuluyor. Sanıyorum 1 ayda 200'e yakın kişinin ehliyeti alınmış. Onun için insanlar artık oraya içki içmeye pek gelmiyorlar. Bir de orada konuştuğum esnaf, eğer orada görünürlerse belediyeden alınacak işlerden mahrum kalma korkusuyla orada içmediklerini söylüyorlar ki bu Balıkesir. Batıya en yakın olan şehirlerden bir tanesi.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Adana, Adıyaman, Çorum
Maraş'ta da hemen hemen öyle bir tane yer var. Antep ve Adana biraz daha bu konuda şanslı. Adıyaman gibi, Çorum gibi illerde ise sadece otellerde içki içme olanağına sahipsiniz. Yani Anadolu'da artık içki kültürü 'İki tek atayım. Sohbet edeyim kültürü', hızla ortalıktan kalkıyor. Sanıyorum ki önümüzdeki üç dört yıl içinde, Anadolu tamamen alkolden arındırılmış, içkiden arındırılmış bir yarımada haline gelecek. Halbuki o kadar lezzetli yemeklerimiz var ki, insan "Hadi şunun yanına 2 duble içki içeyim" Söyleme ihtiyacından mahrum kalıyor.

Anadolu'nun hiçbir yerinde hiçbir rahat rahat içecek bir yer yok
Bu konuda çok üzülüyorum. Eskiden kentlerin şehir kulüplerinde, yahut da bir iki tane düzgün meyhanesi vardı, akşamları insanların bir araya geleceği. Hatta şehir kulüpleri oranın mülki, idari amirlerinin, orada çalışan yöneticilerinin bir araya gelip, bir iki duble eşliğinde hem yemek yedikleri, hem sohbet ettikleri çok güzel lokaller vardı. Son yıllarda oraya tahin edilen mülki amirler de içkiden uzak kişiler olduğu için, yavaş yavaş bu şehir kulüplerinden bu içki kalktı.

Evvelden öğretmen evlerinde içki vardı. Daha çok sosyal demokrat öğretmenlerin gittiği çok güzel lokantalardı. Dışarıdan insanlar da gelirdi. Şimdi hiçbir öğretmen evinde de içki yok. Sanıyorum ki yavaş yavaş bu hükümetin, baskı sadece yasalarla olmuyor. Çok çeşitli yollarla oluyor. İş konusunda aba altından sopa gösterip, ihaleler konusunda gösteriliyor. Onun için insanlar artık içkiyi terk etmiyorlar, yavaş yavaş evlerinin dört duvarı arasında, içmeye çalışıyorlar. Dediğim gibi bir dönem daha AKP kazanırsa, Anadolu iyice içkiden arınmış bir yarımada olacak. Şimdi marifet gibi bütün yol üstü lokantaları marifet gibi, "Burada içki servisi yapılmaz" diye, kocaman kocaman afişler asıyorlar. Hatta işi abartıp, "Burada alkol servisi yapılmamış bardak bulunur" diyen yerleri görünce dehşete kapılıyorum."
avatar
Renovatio
Süper Üye
Süper Üye

Erkek
Mesaj Sayısı : 709
Yaş : 21
Şehir : Kayseri
Meslek : Öğrenci
Ruh Hali :

Puan : 51176
Ün : 36
Kayıt tarihi : 17/06/08

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz